Andhra Pradesh AP Board 5th Class Maths Solutions 9th Lesson Measurements Textbook Exercise Questions and Answers.

## AP State Syllabus 5th Class Maths Solutions Chapter 9 Measurements

Do these: (TextBook page No.147)

Question 1.

Guess the distance between any two dots. Repeat for other dots also. Check by measuring the same with scale.

Answer:

\(\overline{\mathrm{AB}}\) = 3 cm ; \(\overline{\mathrm{PQ}}\) = 4 cm.

Question 2.

Identify and write farthest two dots. Identify nearest to each other.

Answer:

Points A and B are nearest to each other.

Points D and J are farthest to each other.

Question 3.

Draw another pencil longer by one cm than the given one.

Answer:

Question 4.

Draw a water bottle 1 cm shorter to this.

Answer:

Do this: (TextBook Page No.149)

Give some examples which we have to measure only in millimetres.

Answer:

1. Peanut

2. Baby potatoes

3. Diameter of water pipe etc.

Try this: (TextBook Page No.149)

Find the thickness of your writing pad.

Answer:

Thickness of my writing pad is 3 mm.

Exercise 1:

A) Find the sum of the following.

Question 1.

7 cm + 5 mm + 9 cm 6 mm

Answer:

1) 7 cm 5 mm + 9 cm 6 mm

= 7 × 10 mm + 5 mm + 9 × 10 mm + 6 mm

= 70 + 5 + 90 + 6 = 171 mm

Question 2.

82 cm 8 mm + 92 cm 2mm

Answer:

82 cm 8 mm + 92 cm 2 mm

= 82 × 10 mm + 8 mm + 92 × 10 mm + 2 mm

= 820 + 8 + 920 + 2

= 828 + 922 = 1750 mm

B) Subtract the following.

Question 1.

26 cm 4 mm from 43 cm 3 mm

Answer:

Question 2.

87 cm 6 mm from 91 cm 9 mm

Answer:

C) Multiply the following.

Question 1.

18 cm 6 mm × 5

Answer:

1) 18 cm 6 mm × 5 = 180 + 6

= 186 × 5 = 930 mm

Question 2.

54 cm 3 mm × 23

Answer:

54 cm 3 mm × 23 = 540 + 3

= 543 × 23 = 12,489 mm

D. Solve the following problems.

Question 1.

Rad said “the length of my finger nail is 5 cm and the length of my finger is 7mm”. Is he correct ? Give reasons.

Answer:

No, Rafi was wrong.

Reason : Finger is longer than nail.

Question 2.

Gouse measured the length of his compass box as 12 cm 5 mm. Babu said that the length of his box is 2 cm 5 mm more than that. Find Babu’s box length.

Answer:

Length of Gouse compass box = 12 cm 5 mm

Babu said that the length of his box is 2 cm 5 mm more than that.

Length of Babu’s box = 12 cm 5 mm + 2 cm 5 mm

= 14 cm + 10 mm = 15 cm.

Question 3.

Madhavi made a garland with a length of 80 cm. Later she added to 60 cm garland piece to that. Find Babu’s box length.

Answer:

Length of garland at first time = 80 cm

Length of garland at second time = 60 cm

Total length of garland at Madhavi = 140 cm

Question 4.

Mythili broke a pencil with a length of 18 cm into tw o pieces. If the length of one piece is 8 cm 5mm, find the length of the other piece.

Answer:

Actual length of pencil = 18 cm – 00 mm

Length of one piece of pencil = 8 cm – 50 mm

Remaining length of pencil = 9 cm – 5 mm.

Question 5.

While drawing a line segment with a length of 12 cm, Seenu has drawn upto 8 cm 7 mm. Find the remaining part to be drawn has to be extend ?

Answer:

Required length of line segment = 12 cm – 00 mm

Drawn length of line segment = 8 cm – 07 mm

Remaining part to be drawn = 3 cm – 3 mm.

Question 6.

Kodanda solved the problem like this. Which process has he adopted to solved ?

Answer:

Kodanda followed a subtraction process which is in cm and mm.

Question 7.

Sunitha estimated the length of one seed as 6 mm. Ramija said if one seed length is 6 mm then the length of 4 seeds is 24 mm. How did Ramija say that ?

Answer:

Length of one seed = 6 mm

Length of 4 seeds = 24 mm

Ramija followed multiplication process = 6 × 4 = 24 mm

Question 8.

Suraj observed 12 caterpillars moving in a row. He estimated the length of one caterpillar as 3.5 cm. What will be the length of the row ? (Estimate)

Answer: Length of one caterpillar = 3.5 cm

Number of caterpillars in a row = 12

Length of the row = 12 × 3.5 = 42 cm (approximately)

Question 9.

The length of a safety pin is 2 cm. Mary wants to measure 18 cm length by using the safety pin. How many times should she count by moving it in a straight line ?

Answer:

Length of a safety pin = 2 cm

Want to measure the length = 18 cm

Number of times she wants to move the pin = 18 ÷ 2 = 9 times.

Exercise 2:

A) Add the following:

Question 1.

10 m 75 cm and 6 m 65 cm

Answer:

Question 2.

85 m 23 cm and 68 m 79 cm

Answer;

B) Subtract the following.

Question 1.

10 m 15 cm from 25 m 25 cm

Answer:

Question 2.

64m 45 cm from 100 m

Answer:

C) Multiply the following:

D) Divide the following:

Question 1.

40 m 8 cm ÷ 16

Answer:

4080 ÷ 16

∴ 2 m – 55 cm.

Question 2.

100 m 75 cm ÷ 25

Answer:

10075 ÷ 12

∴ 4 m – 03 cm.

Question 3.

337 m 5 cm ÷ 5

Answer:

33705 ÷ 5

∴ 6 m – 75 cm.

E) Solve the following problems.

Question 1.

Bash a tied two stick with the lengths of 2m 50cm and 1m 75cm to pluck a mango from a tree. Find the approximate length of the stick he made?

Answer:

Length of first stick = 2m 50cm

Length of second stick = 1m 75cm

Length of total stick = 4m 25cm

Approximately length is 4 m.

Question 2.

Class 5 students joined two ropes with the lengths of 2 m 75 cm and 3m 75 cm to play tug of war. What is the approximate length of rope they prepared?

Answer:

Length of one rope = 2 m 75 cm

Length of second rope = 3 m 75 cm

Length of two ropes = 6 m 50 cm

Approximately length = 7 m.

Question 3.

Class 5 children purchased 45 m colour paper roll to decorate their school on Independence day. They used 43 m 50 cm roll. How much length of roll was remaining?

Answer:

Actual length of paper roll = 45m

Length of used paper roll = 43 m 50 cm

Remaining paper roll = 1 m 50 cm

Question 4.

Kiran, an electrician used 45 m 70 cm length of electric wire from 50 metre roll for wiring a house. How much length of wire is left with him ?

Answer:

Length of electric wire roll = 50 m

Used length of electic wire roll = 45 m 70 cm

Length of left eletric wire = 4 m 30 cm

Question 5.

Kumar wants to stich a saree fall to a 6 m long saree. She has 5 m 50 cm length saree fall. What should be the length of the sareee left without saree fall ?

Answer:

Length of Saree = 6 m

Length of saree fall at Kumar = 5 m 50 cm

Length of saree without saree fall = 0 m 50 cm

Question 6.

David used 90 cm cloth to stitch a blouse. To stich 5 such blouses, how much length of cloth does she need ?

Answer:

Required length of cloth to stich a blouse = 90 cm

Required blouses = 5

Required length of cloth to stick 5 blouses = 5 × 90 = 450 cm

Question 7.

A Caterpillar covers 100 cm distance in a minute. How much distance does it cover in 15 minutes ?

Answer:

Distance covered by a caterpillar in a minute = 100 cm

In 15 mts it covers a distance = 15 × 100 = 1500 cm

Question 8.

Swamy shared 20 cm of chocolate bar to 4 members equally. How long will each piece be ?

Answer:

Length of chocolate bar = 20 cm

Sharing members = 4

Length of chocolate each one get = 20 ÷ 4 = 5 cm.

Question 9.

Aparna wants to cut 2m length of cloth pieces to make door curtains from 10 metre cloth. How many curtains can she make ?

Answer:

Length of cloth piece required to make one door curtain = 2 m

Total length of cloth = 10 m

Number of curtains she make by using total cloth = 10 ÷ 2 = 5

Exercise 3:

A) Do the following.

a) Convert 15 km 500 m into metres.

Answer:

15 km = 15 × 1000m = 15,000 m

15 km 500 m = 15,000 + 500 = 15,500 m

b) Convert 128 km to metres.

Answer:

128 km = 128 × 1000m = 1,28,000 m

c) Convert 12690 metres into kilometres.

Answer:

12690 metres = \(\frac{12690}{1000}\) = 12.690 km

d) Convert 18000 metres into kilometres.

Answer:

18000 meters = \(\frac{18,000}{1000}\) = 18 km.

B) Solve the following.

Question 1.

A boy comes to school on foot. He has to walk along the path of 400m beside a pond 350m green field and 450 metres road. How much distance has he covered to reach the school ? Is it more than 1 km ?

Answer:

Distance covered along the path of beside of pond = 400 m

Distance covered along the green field = 350 m

Distance covered along the road = 450 m

Distance covered totally = 1,200 m

Yes, it is more than 1 km.

Question 2.

Sitamma used 2.50 m bamboo piece to make a sieve and 1.5 m to make a vase. How much length of bamboo stick has she used to make the articles ?

Answer:

Length of bamboo price used to make a sieve = 2.50 m

Length of bamboo price to make a vase = 1 .50 m

Lngth of bamboo piece to make these articles = 4.00 m

Question 3.

Roshan travelled 540 km from Anantapur to Vijayawada via Kurnool. Rakesh travelled 520 km from Anantapur to Vijayawada via Nandyal. Who travelled more? By how many kilometres?

Answer:

Roshan travelled distance = 540 km

Rakesh travelled distance = 520 km

Difference = 20km

Roshan travelled more than by 20 km.

Question 4.

Andhra Pradesh Government sanctioned 5.650 km road to a village. The contractor covered 1.250 km. What distance is yet to be covered?

Answer:

Distance of sanctioned road = 5.650 km

Distance of contractor covered road = 1250 km

Distance yet to be covered 4.400 km.

Question 5.

Banu bought 5 metres of shirting cloth. She used 1.5 m for her elder son Raheem and 1.2 m for her younger son Kabeer. What is the length of shirting cloth left over?

Answer:

Bhanu used length of shirt cloth for Raheem 1.5 m

Bhanu used length of shirt cloth for Kabeer = 1.2 m

Bhanu used length of shirt cloth for both = 2.7 m

Lengthof shirt cloth bought by Bhanu = 5.00 m

Length of shirt cloth used by Bhanu = 2.70 m

Length of shirt cloth left over 2.30 m.

Question 6.

Three benches are arranged in a row. The length of each bench is 1m 15 cm. What is the length of the row?

Answer:

Length of each bench is = 1m – 15 cm

Number of benches for row = 3

Length of row = 3 × (1 m – 15 cm) = 3m – 45 cm

Question 7.

A train covers 50 km distance in an hour. How much distance does it cover in 12 hours if ¡t continues the same speed.

Answer:

Distance covered by train in an hour = 50 km

Total time = 12 hrs

Distance covered by train in 12 hrs = 50 × 12 = 600 km

Question 8.

Rangaiah wants to fence his field around 1500m. How many kilo metrres he has to fence?

Answer:

We know that required distance of fencing = 1500 m

1000 m = 1 km

∴ Number of km he has to fence = \(\frac{1500}{1000}\) = 1.5 km.

Question 9.

The diameter of Earth (distance from one side to the other side passing through the centre point) is 12742 km. Find its radius (radius is half of the diametre).

Answer:

Diameter of Earth = 12,742 km

Radius of Earth half of diameter

∴ Radius of Earth = 12742 ÷ 2 = 6,371 km.

Think & Discuss:

Question 1.

How long is the thread in a reel?

Answer:

The length of the thread in a reel depends on its size. It may be 50m, 100m, 200m, 500 m etc.

Question 2.

Can a kite reel be more than 1 km long?

Answer:

The length of the string of a kite reel depends upon its size. It may be 500 metres, 1000 metres etc.

Question 3.

Which height can a plane fly?

Answer:

A plane can fly approximately 35,000 mts.

Do this: (TextBook Page No.160)

Fill in the blanks with kilos or grams, (One ¡s done for you).

Question 1.

My friend weight is 38 ______.

Answer:

Kg.

Question 2.

A packet of rice weighs 50 ______.

Answer:

Kg

Question 3.

My pen weighs 20 ______.

Answer:

grams.

Question 4.

My school bag weighs 3.5 ______

Answer:

Kg

Question 5.

A tube of gum weighs 100 ______.

Answer:

gms

Question 6.

My empty water bottle weighs 7 ______

Answer:

grams

Do these: (TextBook Page No.161)

Question 1.

Convert the kilograms into grams.

(Note: 1 kilogram = 1000 grams)

1) 3 kilograms

2) 34 kilos

3) 17 kg 600 g

4) 38 kg 720 g

5) 89 kg 540 g

Answer:

1) 3 kg = 3 × 1000 = 3000 gms

2) 34 kilos = 34 × 1000 = 34,000 gms

3) 17 kg 600 g = 17 × 1000 + 600 = 17,600 gms

4) 38 kg 720 g = 38 × 1000 + 720 = 38,720 gms

5) 89 kg 540 g = 89 × 1000 + 540 = 89,540 gms.

Question 2.

Convert grams into kilograms.

1) 6000 g

2) 7090 g

3) 8069 g

4) 12405 g

5) 2418 g

Answer:

1) 6000 gms = \(\frac{6000}{1000}\) = 6 kgs

2) 7090 gms = \(\frac{7090}{1000}\) = 7.09 kgs

3) 8069 gms = \(\frac{8069}{1000}\) = 8.069 kgs

4)12405 gms = \(\frac{12405}{1000}\) = 12.405 kgs

5) 2418 gms = \(\frac{2418}{1000}\) = 2.418 kgs

Exercise 4:

Question 1.

Add the following:

a) 13 kg 420 g and 24 kg 600 g

b) 79 kg 969 g and 98 kg 327 g

Answer:

a)

b)

Question 2.

Subtract the following:

a) 235 kg 250 g from 355 kg 450 g

b) 21 kg 62 g from 160 kg 330 g

Answer:

a)

b)

Question 3.

Multiply the following:

a) 8 kg 750 g × 12

b) 475 kg × 16

c) 9850 g × 25

Answer:

Question 4.

Make the divisions.

a) 7500 kg ÷ 20

b) 6600 g ÷ 15

c) 150 kg 30 g ÷ 30

Answer:

Question 5.

Subbaiah harvested 120 kg ladiesfingers, 520 kg ridge gourds and 150 kg tomatoes. How much weight of vegetables has he yielded?

Answer:

Weight of ladies fingers = 120

Weight of Ridge gourds = 520

Weight of Tomatoes = 150

Weight of vegetables he yielded = 790 kgs.

Question 6.

Farhana purchased 2 kg 500 g laddoos 1 kg honey cake, 750 g jamoon and 500g jilebi. Ho much weight of sweets has she purchased?

Answer:

Weight of laddoos = 2 kg 500 g

Weight of honey = 1 kg

Weight of jamoon = 750 g

Weight of jilebi = 500 g

Weight of total sweets she purchased = 4 kg 750 g.

Question 7.

Helen buys a school bag that weighs 700 g. After keeping the class books ¡n her bag it weighs 3 kgs. Find the weight of the books.

Answer:

Weight of school bag along books = 3 kg

Weight of school bag without books = 700 g

∴ Weight of the books 2 kg 300 g.

Question 8.

Shafi purchases 22 kg idly ravva for his canteen. If he used 18 kg 500 g ravva in one day, how much ravva will be left with him ?

Answer:

Answer:

Weight of idli ravva purchase = 22 kg

Weight of idli ravva used = 18 kg 500 g

Weight of idli ravva left = 3 kg 500 g

Question 9.

Samson lifted 150 kg weight and Somi Reddy lifted 2 quintals. Who lifted heavier weights ? By much more weight ?

Answer:

Weight lified by Somi Reddy = 2 quintals = 2 × 100 = 200 kgs.

Weight lified by Samson = 150 kgs

Difference = 50kgs

Somi reddy lified 50 kgs heavier than Samson.

Question 10.

A worker in a biscuit factory has to pack 25.500 kg biscuits ¡n a carton. What will be the weight of 15 cartons of biscuits?

Answer:

Weight of biscuits in a carton = 25.500 kg

Number of cartons = 15

Total weight of 15 cartons = 15 × 25.500 = 382.50 kgs.

Question 11.

Sarala uses 50 g coffee powder in a week for household. How much coffee powder should Sarala buy for one month (approximately)

Answer:

Sarala uses coffee powder in a week = 50 g

Number of weeks in a month = 4

Total use ofcofïee per month = 4 × 50 g = 200 g.

Question 12.

Sarma packs food packets 550 g each. If he packs 20 such food packets. How much food has be packed?

Answer:

Weight of each food packet = 550 g

Number of food packets 20

Total food packed by Sarma = 550 × 20 = 11,000 g

Question 13.

A piece of wood weighs 24 kg. The wood cutter wants three equal pieces from it. How much weight each piece would it be?

Answer:

Weight of wood = 24 kg

Number of wood pieces = 3

Weight of each piece = 24 ÷ 3 = 8 kg

Question 14.

I have 10 packets of rice that weigh 500 kgs. What is the weight of one packet?

Answer:

Total weight of packets = 500 kgs

Number of packets = 10

Weight of one packet = 500 ÷ 10 = 50 kgs

Question 15.

A vegetable seller sells 3 kilos of brinjals for 60. What is the cost of one kilo brinjals?

Answer:

Cost of 3 kilos of brinjals = ₹ 60

Cost of 1 kilo of brinjals = 60 ÷ 3 = ₹ 20.

Think & Discuss: (TextBook Page No.162)

Question 1.

In how many ways cati a vegetable vendor weigh 1 kilo beans by using the weights 500 g, 200 g, 100 g and 50 g? (Use the weights second time if needed)

Answer:

Total weight of beans = 1 kg

By using 500 g weight he uses two ways.

By using 200 g weight he uses 5 ways.

By using 100 g weight he uses 10 ways.

By using 50 g weight he uses 20 ways.

By using 500 g + 200 g + 200 g + 100 g he uses in one way.

By using 500 g + 100 g + 100 g + 200 g + 50 g + 50 g he uses in one way.

Exercise 5:

Question 1.

Convert the following into millilitres:

1) 5 L

2) 15 L

3) 38.5 L

4) 82.7 L

Answer:

1) 5 L = 5 × 1000 ml = 500 ml

2) 15 L = 15 × 1000 ml = 15000 ml

3) 38.5 L = 38.5 × 1000 ml = 38,500 ml

4) 82.7 L = 82.7 × 1000 ml = 82,700 ml.

Question 2.

Comparing the given measurements by using <, > and = symbols.

1. 200 ml ______ 100 ml + 100 ml + 100 ml

Answer:

<

2. 3 L ______ 500 ml + 500 ml + 500 ml – 500 ml + 500 ml + 500 ml

Answer:

=

3. 100 L ______ 20 L + 20 L + 10 L + 50 L

Answer:

=

4. 150 ml ______ 50 ml + 60 ml + 20 ml

Answer:

>

5. 20 ml ______ 5 ml + 2 ml + 15 ml

Answer:

<

Question 3.

Calculate the capacity.

1.

Capacity of each cup is ______

Answer:

50 ml

2.

Capacity of each small bottle is ______

Answer:

250 ml

3.

capacity of each can is ______

Answer:

100 ml

4.

Capacity of each tumbler is ______

Answer:

150 ml

Question 4.

Add the following:

1) 12 L 100 ml and 8 L 725 ml

Answer:

2) 93 L 450 ml and 675 ml

Answer:

3) 33 L 823 ml and 45 L 202 ml

Answer:

4) 15 L and 500 ml

Answer:

Question 5.

Subtraction:

1) 83 L 103 ml from 98 L 208 ml

Answer:

2) 16 L 540 ml from 75 L 725 ml

Answer:

3) 2 L 208 ml from 10 L 425 ml

Answer:

4) 33 L 98 ml from 42 L 250 ml

Answer:

Question 6.

Nagaraju used 2 L 220 ml blue paint, 3 L 500 ml white paint and 750 ml red paint to paint a house. How much paint did he use ?

Answer:

Nagaraju used blue paint = 2 L 220 ml

Nagaraju used white paint = 3 L 500 ml

Nagaraju used red paint = 750 ml

Nagaraju used total paint = 6 L 470 ml

Question 7.

Samson has a cow and a buffalo. Cow gives 3 L 500 ml of milk and the buffalo gives 5 L 680 ml of milk per day.

How much milk did Samson get from both of them?

Answer:

Milk given by cow per day = 3 L 500 ml

Milk given by buffalo per day = 5 L 680 ml

Total milk get from both = 9 L 180 ml

Question 8.

A milkman sells 20 litres of milk to a tea stall. Tea seller uses 15 L 125 ml milk to make tea. How much milk is left in the can ?

Answer:

Milk taken from milkman = 20 L

Milk used by seller = 15 L 125 ml

Milk left in the can = 4 L 875 ml

Question 9.

An old model toilet flushes 8 litres of water. Modern toilet flushes 3.5 L of water. How many litres of water we can save for each flush with modern toilet?

Answer:

Old model toilet flushes of water = 8.0 L

New model toilet flushes of water = 3.5 L

Saving of water from new model toilet = 4.5 L

Question 10.

An elephant drinks 190 litres of water per day. How many litres does ¡t drink in one month? (31 days)

Answer:

An elephant drinks water per day = 190 L

No. of days in a month = 31

Total amount of water an elephant drinks in a month = 190 × 31 = 5,890 L

Question 11.

John sells one ice cream cup containing 150 ml ice cream. If he sells 18 such ice cream cups, find the total capacity of ice cream?

Answer:

Quantity of ice cream cup = 150 ml

Total ice cream cups = 18

Total capacity of ice cream = 150 × 18 = 2700 ml

Question 12.

A juice bottle contains 2.2 L of juice. How many 200 ml glasses are needed to pour it completely ?

Answer:

Quantity of juice bottle = 2.2 L

= 2.2 × 1000 = 2200 ml

Quantity of glass = 200 ml

Number of glasses needed = 2200 ÷ 200 ml = 11.

Question 13.

Reshma observed that one shampoo sachet contains 5 ml shampoo. To fill 400 ml bottle how many sachets are needed?

Answer:

Quantity of shampoo sachet = 5 ml

Quantity of shampoo bottle = 400 ml

Number of sachets required = 400 ÷ 5 = 80 sachets